Envia el teu cv
Unió de Cooperatives de Treball de les Illes
Unió de Cooperatives de les Illes Balears

Dia mundial de la filosofia

Dia mundial de la filosofia

Cada tercer dijous de novembre des de 2005 és el dia mundial de la filosofia. Realment ho és cada dia. Si la humanitat és el que és, ha estat per la filosofia, sense aquesta disciplina de disciplines, no seriem qui som. -Amor a la sabiduria- Això és el que vol dir aquesta paraula que resulta misteriosa per molta gent i que és la disciplina que fomenta el pensament crític i independent en pro d’una millor comprensió del món. Abans d’ella el misticisme i el dogmatisme dominaven el pensament de la humanitat, malauradament després també, avui en dia encara els patim, però va ser la filosofia la que va donar la llum necessària per entendre l’univers, per canviar la mirada i fer-nos avançar cap a la raó, la ciència i el coneixement. “Pensament de pensament… l’univers que se pensa a si mateix” deia el professor Francesc Casadesús, això és el que som, això és la filosofia.

Tots i totes som filòsofes, dubtar, demanar-nos que som, qui som, quin és el nostre lloc a l’univers, per què existim, què és la veritat… són les preguntes que des de sempre la humanitat s’ha fet i que tota persona s’ha demanat en qualque moment de la seva vida. Però és fàcil, malgrat que paregui que tenim a l’abast de la mà, amb el poder d’un ‘clic’ tot el coneixement que acumula la humanitat, caure en dogmatismes, fake news, fanatismes, idees esbiaixades, formules miraculoses de pseudociencia i mitges veritats de qui vol pensar i contestar per nosaltres. No ho permeteu, atreviu-vos a dubtar, a ser crítics, a analitzar la realitat sense filtres ni prejudicis, siguau com deia Nietzsche com infants que juguen per primer cop amb el món: ‘Sapere aude’! atreveix-te a saber!.

Visca el dia mundial de la filosofia!