Envia el teu cv
Unió de Cooperatives de Treball de les Illes
Unió de Cooperatives de les Illes Balears

V Jornada educativa de les Cooperatives

V Jornada educativa de les Cooperatives

“Les Cooperatives d’ensenyament i el seu paper a l’agenda 2030″

La Unió Espanyola de Cooperatives d’Ensenyament UECoE va organitzar el 27 de novembre de 2023 a l’Impact Hub Madrid Albereda la V Jornada “Les Cooperatives d’Ensenyament i el seu paper en l’Agenda 2030” a la qual han assistit professionals de l’educació, socis cooperativistes i docents de tot l’estat espanyol.

A l’acte d’inauguració han participat Mónica Domínguez García, directora general d’Avaluació i Cooperació Territorial del Ministeri d’Educació, Formació Professional i Esport, Visitació Álvarez Pérez, subdirectora general del Treball Autònom, de l’Economia Social i RSE del Ministeri de Treball i Economia Social, Juan Antonio Pedreño Frutos, president de la Confederació Empresarial Espanyola d’Economia Social – CEPES i Javier Martínez Cuaresma, president de la Unió Espanyola de Cooperatives d’Ensenyament – UECoE.
Federico Buyolo Garcia, expert en educació i ODS, que en el seu moment va ser director de l’Oficina de l’Alt Comissionat per a l’Agenda 2030 del govern d’Espanya, ha iniciat la jornada amb la seva intervenció “Educació 2030: el valor col·lectiu de la transformació”.

En l’apartat d’Educar en els ODS es van presentar les experiències pedagògiques i bones pràctiques de les quatre Cooperatives d’Ensenyament que en aquest any 2023 han estat especialment destacades i reconegudes amb el Segell de la UECoE “ColegiosOSDCooperativos”,
I va finalitzar la sessió amb el lliurament del reconeixement UECoE a les gairebé 60 Cooperatives d’Ensenyament que en aquesta primera edició 2023 van optar a la concessió del Segell “ColegiosOSDCooperativos”, a les quals Es Liceu hi ha format part amb el seu projecte ODSa’t realitzat amb els alumnes de 1r d’ESO del curs 22-23; es va felicitar pel treball que estan realitzant per educar i propiciar els aprenentatges necessaris a nins, nines i joves perquè puguin créixer sans i amb possibilitats de trobar el seu lloc en el món, perquè puguin convertir-se en ciutadans de ple dret, exercint els seus drets i obligacions en entorns locals i globals, procurant la consecució de l’Agenda 2030 i les seves ODS. I es va animar a participar en la segona edició que arrencarà al gener de 2024.